Doğru Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışmak için öncelikle içinizde ders çalışma isteği olmalıdır. İnsanoğlu doğası gereği her olayda duygularıyla hareket eder. Öğrenci ders çalışma tekniklerini kendisine göre belirler. Ders çalışırken müzik dinleyerek kimisi de sessiz bir ortamda çalışmak ister. Teknikler arasında sayısal ve sözel farkı da vardır. Ders çalışırken genel kuralları sizler için listelemek istedim.

Ders Çalışma Ortamı

Ders çalışma ortamınız kendinize göre tasarlanmalıdır.Ders çalışma ortamında silgi, kalem gibi gerekli eşyalar hazırda beklemelidir. Eşyaların eksik olması sizi ders çalışırken dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır. Ders çalışırken telefonunuzdan kesinlikle uzak durun ve sesini kısın. Sizi rahatsız edecek her şey den kendinizi soyutlayın aksi takdirde dikkat dağınıklığı performansı çok etkilemektedir.

Ders Çalışma da Arkadaş Faktörü

Değerli okuyucularımız arkadaş seçiminde kesinlikle seçici olmalısınız. Ders çalışmaya sizi teşvik edecek arkadaşlar seçiniz. Sizi dersten uzaj tutup eğlence mekanlarına çeken arkadaşlar sınav günü sizin yerinize sınava girmeyecektir. Sınav demişken her sınav sizi bir şeyler katar unutmayalım ki dünya yaşamı da bir sınavdır.

Ders Çalışmak İçin Önemli Faktörler

Ders çalışmak isteyen her insan önce çalışacak bir şey bilmelidir. Bilmediğiniz ve anlamadığınız bir konuyu veya dersi çalışmak akıl karı değildir. Ders çalışma metodlarında en etkili yöntem başarıya odaklanmaktır, inanırsanız başarabilirsiniz.

Yorum yaz